Sterylizacja i dezynfekcja - co musisz wiedzieć?

sterylizacja

Gabinety kosmetyczne, stomatologiczne, podologicze, salony fryzjerskie, studia tatuażu, oraz inne tego typu miejsca każdemu powinny kojarzyć się przede wszystkim z czystością pomieszczeń, sprzętu, narzędzi oraz personelu, a w szczególności z uwagi na to, że są tam przeprowadzane różnego typu zabiegi mogące spowodować przerwanie ciągłości tkanek np. przekłuwanie uszu, manicure, pedicure, depilacje, zabiegi inwazyjne na twarzy i ciele. Trzeba pamiętać o tym, że nie wiemy z jakimi chorobami przychodzą do takich miejsc klienci czy pacjenci, którzy sami często nie mają o nich pojęcia, a tym bardziej żaden z nich o tym nie powie.

Dlatego każdego nowego jak i stałego klienta trzeba traktować jak teoretycznie chorego na chorobę zakaźną bądź jako nosiciela patogennych drobnoustrojów. Dzięki systematycznym procedurom takim jak dezynfekcja i sterylizacja można zapobiec wielu chorobom zakaźnym. od kilku lat jest jednym z najpopularnieszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Cieszy się popularnością wśród wielu klientek i klientów, dzięki dokładnemu oczyszczeniu, złuszczeniu i skorygowaniu niedoskonałości skórnych. Divino oferuje niezbędny profesjonalny sprzęt wielofunkcyjny z zastosowaniem mikrodermabrazji firmy Medika w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej.

Czym różni się sterylizacja od dezynfekcji

Sterylizacja (wyjaławianie) jest procesem podczas którego zostają zniszczone wszystkie mikroorganizmy takie jak grzyby, wirusy, bakterie wraz z ich formami przetrwalnikowymi i zarodnikami z danego przedmiotu. Skuteczny proces sterylizacji powinien być przeprowadzany w autoklawie parowym. Sterylny produkt otrzymamy, pod warunkiem że materiały do sterylizacji zostaną przygotowane prawidłowo, dobierze się odpowiednią metodę sterylizacji, sam proces przebiegnie poprawnie, a po jego zakończeniu materiały będą przechowywane prawidłowo.

Z kolei dezynfekcja (odkażanie) ma na celu zniszczenie lub eliminacje wegetatywnych form drobnoustrojów, do poziomu nie stwarzającego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz zaprzestaniu dalszemu szerzeniu się chorób zakaźnych. Dezynfekcja dotyczy częściej powierzchni użytkowych, na przykład blatów lub często używanych poręczy czy klamek.

Ciąg sterylizacyjny

Wchodząc w część ciągu sterylizacyjnego, jest ona również procesem poprzedzającym STERYLIZACJĘ W AUTOKLAWIE. Do stosowania ciągu dekontaminacyjnego, oprócz szpitali i innych placówek medycznych, są prawnie zobligowanie m.in. salony kosmetyczne. Wynika to z OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO.

Pierwszym etapem jest dezynfekcja wstępna w roztworze dezynfekującym lub za pomocą ultradźwiękowej myjki.

Następnie narzędzia myje się pod bieżącą wodą oraz przeprowadza proces dezynfekcji właściwej w specjalnie przeznaczonej do tego wanience.

Kolejnym krokiem jest opłukanie narzędzi wodą destylowaną, osuszenie ich i zakonserwowanie specjalnym środkiem.

Ostatnim etapem jest opakowanie narzędzi w pakiety i UMIESZCZENIE ICH W AUTOKLAWIE, który jest najważniejszym elementem całego ciągu sterylizacyjnego. Jest to urządzenie służące do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku. Można w nim również sterylizować maseczki wielokrotnego użytku oraz zużyte maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku przed ich utylizacją.

Rodzaje dezynfekcji:

  • fizyczna (wysoka temperatura, promieniowanie nadfioletowe)

  • chemiczna (poprzez użycie substancji chemicznych)

  • chemiczno - termiczna (połączenie substancji chemicznych z wysoką temperaturą)

Fizyczne metody dezynfekcji:

Metoda termiczna Wykorzystuje się w niej gorącą wodę lub parę wodną. Temperatura wody dochodzi do 80 - 100°C w ten sposób giną formy wegetatywne bakterii nawet do 30 minut, niestety wirusy są odporne na tą temperaturę. Para wodna osiąga temperaturę 100-105°C pod zmniejszonym ciśnieniem, jest w stanie dotrzeć w każde miejsce. W ten sposób zostaje zmniejszona ilość form przetrwalnikowych drobnoustrojów. Metody te są stosowane do odkażania bielizny, naczyń oraz różnego typu wyposażenia. Zaletą jest brak toksyczności.

Promieniowanie nadfioletowe UV Wykorzystuje się do dezynfekcji drobnoustrojów znajdujących się na powierzchniach i w powietrzu. Promieniowanie 
 zakresu UVC posiada najbardziej bakteriobójcze właściwości. Wykorzystuje się 
w tym celu promieniowanie o długości fali 256 nm.

Metody chemiczne:

Są to wszelkiego rodzaju środki chemiczne używane najczęściej do dezynfekcji będące składnikami wielu preparatów złożonych.

Alkohole - to silne środki antyseptyczne. Do dezynfekcji preferowane są izopropanol oraz 70 - 80% roztwór etanolu Etanol działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo, jednak nie jest w stanie zniszczyć ich przetrwalników. Izopropanol jest silniejszy od etalonu. Stosowany jest jako płyn antyseptyczny w 70% roztworu wodnego. Alkohole te mają głównie zastosowanie do antyseptyki skóry dezynfekcji rąk, małych powierzchni i przedmiotów, aby uzyskać szybki efekt.

Aldehydy - wśród aldehydów wyróżnia się aldehyd mrówkowy gaz ( formaldehyd ) jako roztwór wodny (formalina ) oraz aldehyd glutarowy. Formaldehyd posiada działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze się ją do dezynfekcji narzędzi, przyrządów, naczyń. Aldehyd glutarowy stosowany jest do dezynfekcji narzędzi i małych powierzchni. Ma działanie toksyczne.

Fenole - Fenol posiada duże znaczenie w antyseptyce, są jednym z najstarszych środków 
 do odkażania. Poczynia się skutecznie do zabicia bakterii, grzybów oraz niektórych wirusów w zależności od stężenia roztworu. Stosowany szczególnie do dezynfekcji powierzchni, narzędzi i urządzeń.

Związki jodu - Jod zabija wszystkie formy drobnoustrojów wraz z przetrwalnikami. Zaletą jest jego szybkość i intensywność działania. Jest stosowany jako jodyna w zabiegach odkażających w postaci roztworów alkoholowych.

Związki chloru - Są stosowane głównie do dezynfekcji niż w antyseptyce, jednak do odkażania skóry, pomieszczeń, urządzeń.

Skuteczność dezynfekcji zależy od wielu czynników. Wzrasta ona wraz z upływem czasu działania i stężeniem środka dezynfekującego, wzrostem temperatury i wilgotności. Efektem użycia danego preparatu jest zdezynfekowana powierzchnia lub urządzenie, ale nie jest ono jeszcze sterylne i w pełni bezpieczne.

Metody sterylizacji

Metody fizyczne sterylizacji:

Sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem - odbywa się w urządzeniach zwanych autoklawami, jest to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod. Gorąca para wodna pod wysokim ciśnieniem jest czynnikiem sterylizującym, która nie powoduje korozji i nie wykazuje się toksycznością. W zależności od materiału można stosować różne parametry temperatury i czasu. Zazwyczaj stosuje się 134°C pod ciśnieniem dwóch atmosfer przez 3,5 - 7 minut oraz 121°C pod ciśnieniem jednej atmosfery przez 15 - 20 minut. W skutek tego dochodzi do denaturacji białek, inaktywacji enzymów oraz defektu kwasów nukleinowych, ponieważ zostają rozerwane wiązania wodorowe w ich cząsteczkach na skażonych narzędziach.

Jedynie sterylizator/autoklaw parowy zapewnia 100% skuteczność oraz pozwala zmniejszyć do minimum ryzyko zakażenia groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami.

Sterylizacja suchym gorącym powietrzem Metoda ta wykorzystuje suche gorące powietrze w specjalnych sterylizatorach (suszarkach), które osiągają temperaturę 160 - 200 °C. Są wykorzystywane trzy opcje termiczno - czasowe: 160 - 170 °C przez 120 minut 170 -180 °C przez 60 minut oraz 180 -190 °C przez 30 minut. Głównie sterylizuje się przedmioty szklane, substancje oleiste, pudry itp.

Sterylizacja promieniowaniem UV Służy przede wszystkim do wyjaławiania powierzchni najlepiej gładkich oraz powietrza. Wykorzystywane są fale o długości 253,7 nm ze specjalnych lamp emitujących promieniowanie, które działa niszczącą na drobnoustroje, a szczególnie na ich formy wegetatywne. Nie jest to jednak urządzenie w pełni skuteczne i bezpieczne, może nawet powodować wiele zagrożeń.

Metody mechaniczne sterylizacji:

Filtracja (sączenie) metoda, która powoduje zatrzymanie mikroorganizmów na filtrach, w zależności od wielkości porów i rodzaju materiału z jakiego wykonano część filtrującą. Metodę tę wykorzystuje się do sterylizacji powietrza i płynów.

Metody chemiczne sterylizacji:

Niżej opisane metody sterylizacji wykorzystują gazy oraz roztwory chemiczne, które mają za zadanie zniszczyć wszelkie drobnoustroje, w specjalnych pomieszczeniach wykonanych z uwzględnieniem toksyczności tych substancji. Zwane są często niskotemperaturowymi, gdyż wyjaławianie materiałów odbywa się 
w temperaturach w zakresie 40 - 60 °C. Wynika to z tego, iż materiały te wykazują się częstą wrażliwością na wysoką temperaturę oraz są wykonane z tworzyw sztucznych.

Tlenek etylenu Substancja sterylizująca należy do bardzo toksycznych i rakotwórczych. Stosuje się ją do wyjaławiania sprzętu i narzędzi jednorazowego użytku oprócz artykułów gumowych. Tlenek etylenu potrafi głęboko wniknąć w wyjaławiany sprzęt, dlatego ważne jest aby dokładnie spłukać przedmiot poddany tej metodzie dla zachowania bezpieczeństwa w dalszym użytkowaniu produktu.

Formaldehyd Formaldehyd stosowany jest w zestawieniu z parą wodną o nierównomiernym ciśnieniu do sterylizacji tworzyw sztucznych i gumy. Jest gazem również toksycznym 
i mutagennym.

Kwas nadoctowy Do wyjaławiania stosuje się 0,1-0,5% roztwór kwasu nadoctowego, który 
w ciągu 30 minut potrafi wysterylizować narzędzia w temperaturze 50 - 55°C.

Produkt dodany do porównania