Salon Kosmetyczny - wymogi Sanepidu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z usług salonów kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu, piercingu, gabinetów podologii, stomatologii i medycyny estetycznej aby poprawić swój wygląd.

Pacjenci często bywają narażeni na szerokie spektrum chorób, które mogą wyniknąć z powodu lekceważenia podstawowych zasad higieny oraz niewłaściwego postępowania podczas procesu sterylizacji narzędzi, bądź wielokrotnego używania przyrządów przeznaczonych do jednorazowego użytku. Jednym z najczęstszych błędów w tego typu miejscach jest też stosowanie niewłaściwych, przeterminowanych środków do dezynfekcji narzędzi i sprzętu lub ich całkowite pomijanie. Do gabinetów często zgłaszają się klienci, pacjenci, którzy niejednokrotnie nawet nie są świadomi, że są nosicielami poważnych chorób zakaźnych, ponieważ bez specjalistycznej wiedzy medycznej nie są w stanie sami ich zdiagnozować. Podczas wielu nawet najprostszych zabiegów może dojść do przerwania ciągłości skóry, dlatego jeżeli nie są przestrzegane podstawowe zasady higieny to w skrajnych przypadkach może nawet wystąpić przeniesienie choroby z klienta na klienta.

Jakie są wymogi sanepidu do salonu kosmetycznego?

Salony kosmetyczne to miejsca, które poddane są określonym normom, wytycznym i przepisom, tak aby zagwarantować bezpieczeństwo ich funkcjonowania dla zdrowia i życia klientów, jak i personelu. W salonach kosmetycznych istnieje wysokie ryzyko przenoszenia zakażeń wszelkimi mikroorganizmami chorobotwórczymi – grzybicami, wirusami krwiopochodnymi, pasożytami itp.

Salon kosmetyczny – pomimo, iż jest miejscem dbania o estetykę wyglądu zewnętrznego – należy w tym zakresie traktować na równi z gabinetem zabiegowym. W salonie kosmetycznym może dojść do sytuacji naruszenia ciągłości tkanek, kontaktu z płynami ustrojowymi. Nawet mikro uszkodzenia, skaleczenia, otarcia mogą wywołać zakaźnie.

Wszystko to sprawia, że salon kosmetyczny podlega ustawowym wytycznym sanitarno-technicznym oraz sanitarno-porządkowym. Nadzór nad salonami kosmetycznymi sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna, z kolei bieżący dozór oraz interwencyjny to zadanie powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Co warto wiedzieć przed otwarciem salonu kosmetycznego?

Otwarcie salonu wymaga każdorazowo odbioru sanepidu. Należy wpierw złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem działalności. Kontrola sanepidu może mieć charakter zapowiedziany – poprzez pisemne wyznaczenie terminu inspekcji lub charakter interwencyjny, niespodziewany.

Rozpoczęcie działalności kosmetycznej i uzyskanie akceptu sanepidu to również posiadanie stosownych dokumentów jak m.in.: prawo własności czy użytkowania lokalu, protokoły odbiorów kominiarskich i wentylacyjnych, protokoły odbiorów technicznych np.: klimatyzacji, książeczki sanepidu wszystkich pracowników salonu i inne.

Bardzo istotnym – z punktu widzenia sanepidu – jest także posiadanie wydzielonych miejsc dla określonych funkcjonalności. I tak, salon kosmetyczny powinien mieć odrębne miejsce do: przeprowadzania zabiegów, przechowywania odzieży, przechowywania narzędzi i materiałów, zaplecze kuchenne, pokój socjalny, łazienkę.

Jakie są wymogi sanepidu do salonu kosmetycznego w zakresie procesów dezynfekcji i sterylizacji?

W salonach kosmetycznych wszystkie akcesoria wielokrotnego użytku powinny zostać poddane procesom sterylizacji. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą sterylizacji w tym zakresie jest sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu. Dokonuje się jej w urządzeniach typu autoklawy. Salon kosmetyczny powinien posiadać autoklaw. Nie ma obowiązku jego rejestracji w sanepidzie, ale warto powiadomić ten organ o jego zakupie i wykonać wszystkie należyte testy zalecone przez sanepid.

Salon kosmetyczny ma obowiązek dokumentowania i archiwizacji wyników procesów sterylizacyjnych. Należy w tym zakresie stosować wydruki z autoklawu, testy fizyczne zmian ubarwienia pakietów, testy chemiczne do każdego z pakietów, a także odpowiednie testy biologiczne – wykonywane w określonych odstępach czasowych.

Produkt dodany do porównania